Kamyon Ehliyeti-Bilgi İçin0216 634 35 37

Hoşgeldiniz. Bugün

Kamyon Ehliyeti

Ana Sayfa » ehliyet türleri » Kamyon Ehliyeti

Kamyon Ehliyeti

İnşaat sektörünün lokomotif olduğu günümüzde kamyonlar heryerde! Kamyonları kullanabilmeniz için gerekli Kamyon ehliyeti ise 01.01.2016 tarihinde çıkan yeni trafik yönetmeliği ile birlikte sınıf ismi ve ehliyeti alma

şekli açısından fazlasıyla değişti. Bu sayfada Kamyon ehliyeti ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız. Aklınıza takılan sorular ve daha detaylı bilgi için size bir telefon kadar yakın olduğumuzu bilmenizi isteriz. Öncelikle Kamyon nedir ? Nasıl tanımlanır ? Kamyon çeşitleri nelerdir ? Bu soruların cevabını verelim.

kamyon ehliyeti

Kamyon nedir ?

İzin verilebilen azami yüklü ağırlığı 3.5 tondan fazla olan ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu araçtır.

Kamyon Çeşitleri ?

C1 Sınıfı Kamyon :

C1 sınıfı kamyon azami yüklü ağırlığı 3.500 kg-7.500 kg arası olan kamyon ve çekicilerdir. Bu tip kamyonları kullanmak için C1 sınıfı ehliyet almak gerekmektedir.

C1E Sınıfı Kamyon :

C1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar ile B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar C1E sınıfına girerler. C1E sınıfı ehliyet ile kullanılabilirler.

C Sınıfı Kamyon :

Kamyon olarak tanımlanan tüm araçlar C sınıfı Kamyon kategorisine girer. 7500 kg altı olan araçlar için C1 sınıfı ehliyet yeterliyken 7500 kg üstü kamyonlar için C sınıfı Kamyon ehliyeti gerekmektedir.

CE Sınıfı Kamyon : (TIR)

C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçlar CE sınıfı Kamyon (Tır) olarak adlandırılır. Tır kullanmak için mutlaka CE Sınıfı ehliyete sahip olmak gerekmektedir.

Tır ehliyeti hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!

Kamyon Ehliyeti Nasıl alınır ?

Kamyon ehliyeti alma süreci şu şekilde işler. Kamyon ehliyeti almak isteyen sürücü adayı öncelikle B sınıfı ehliyet alır B sınıfı ehliyete sahipseniz C Sınıfı ehliyete bir direksiyon sınavına girerek fark yapabilirsiniz. Dilerseniz C den CE ye fark yaparak Tır Ehliyeti sahibide olabilirsiniz.

Kamyon ehliyeti nereden alınır ?

Kamyon Sürücü Belgesi alırken dikkat edilmesi gereken kamyon ehliyeti veremeyip sizin evraklarınızı alarak başka kurslara paslayan kurslardır. Taban fiyat uygulması ile tüm kurslarda ehliyet aynı fiyat olduğundan Kamyon ehliyeti alırken sizi başka kurslara yönlendiren değil direkt olarak kendi araçları ile ehliyet veren kursları tercih etmeniz önerilir.

Kamyon Sürücü Belgesi Göksu Sürücü Kursundan alınır. Kendi araçlarımızla kamyon ve tır eğitimi veriyoruz.

Kamyon Sürücü Belgesi için gerekli evraklar belgeler ?

** N.Cüzdanı Fotokopisi

** 6 adet fotoğraf

** Diploma veya Öğrenci Belgesi

** Sabıka Kaydı

** Sağlık Raporu

Kamyon Sürücü Belgesi almak için önşartlar nelerdir ?

C1 sınıfı kamyon ehliyeti (3500kg-7500kg arası kamyon) için 18 yaşını doldurmuş olmanız ve B sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekmektedir.

C Sınıfı kamyon ehliyeti için 21 yaşını doldurmuş olmanız ve B sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekmektedir.

Kimler kamyon Sürücü Belgesi alamaz ?

Kamyon ehliyetini yaşını doldurmamış olanlar, kaçakçılık uyuşturucu vb suçlardan hüküm giymiş kişiler , mezuniyeti yeterli olmayanlar , sağlık raporu ile sağlıklı olma durumunu belgeleyemeyenler alamaz.

 

 

19 Nisan 2016

İlgili Terimler :

Merhaba! Kamyon Ehliyeti hakkında tüm sorularınızı Whatsapp üzerinden cevaplayabiliriz.

Whatsapp Mesajı Gönder!